Godne zwieńczenie trylogii

Evah i jego przyjaciele w końcu odkryli położenie miejsca pobytu Szalonego Maga. Główny bohater zbliża się do celu swojej wyprawy. Zadanie nie jest łatwe, ale dla drużyny młodego mężczyzny nie jest to nowość. Czy odnajdą gniazdo potwora, który sieje zamęt, zniszczenie i strach? Czy wygrają walkę z nim? Na te wszystkie pytania Rafał Dębski odpowiada w ostatniej części cyklu – Gniazdo. Żelazny kruk. Tom 3.

High-fantasy dla młodzieży

Drużyna znajduje Szalonego Maga, lecz wydobycie z niego informacji o leżu potwora nawiedzającego okolice może okazać się ciężkim zadaniem. Jednak, Rafał Dębski stosuje tu formułę, którą często można spotkać w powieściach dla młodzieży – praca w grupie zawsze wygrywa. W trzeciej części cyklu znajdziemy wiele pojedynków, zarówno tych siłowych, jak i słownych.

W finalnej części trylogii, w oczy najbardziej rzuca się to, jak Evah i jego drużyna wydorośleli. Z chłopca, który bał się niemal wszystkiego, Evah ewoluował do mężczyzny, który nie boi się wziąć odpowiedzialności za siebie i za innych. Grzywa – z dzieciaka, który nie bardzo radzi sobie z rzeczywistością, w tej części staje się o wiele bardziej zaradny i wykazuje się niespotykanym u niego sprytem. Mavaren wciąż jest opryskliwy i złośliwy dla wszystkich, acz wykazuje się największym opanowaniem w sytuacjach kryzysowych. Mamy również małomównego kata Jakuba oraz upartą jak osioł, ale zdecydowanie najmądrzejszą z całej drużyny – Cellarę.

To jest już koniec… ale na pewno?

Rafał Dębski udowodnił, że potrafi wciągnąć czytelnika do swojego świata. Bardzo dobre opisy przyrody jak i ludzi czy urbanistyki miasta. Postacie są bardzo dobrze napisane i w trakcie trwania ich przygód, łatwo znaleźć swoją ulubioną i to z nią się identyfikować. Brawa dla autora, należą się również za bardzo dobrą koncepcję intrygi, której centralną postacią jest tytułowy Żelazny Kruk. Dialogi nie są majstersztykiem, ale spełniają swoje zadanie – wywołują w czytelniku emocje (czasami skrajne).

Jedną, z niewielu rzeczy, którą można ocenić negatywnie jest zakończenie. Cykl, z założenia, miał być trylogią. W Gnieździe dostajemy zakończenie otwarte. Co więcej – styl zakończenia przygody wskazuje wręcz na to, że otrzymamy kolejne części serii. Jeśli tak się stanie – ciężko będzie wrócić do tej serii. Mam nadzieję, że autor nie wróci już do Evaha i spółki, gdyż zbyt długie wałkowanie jednego tematu nie jest dobrą zagrywką. Przekonał się o tym chociażby Christopher Paolini, którego trzy pierwsze części Eragona były świetne, a ostatnia, przedłużająca trylogię do zbioru 4 książek zdecydowanie odbiegała jakością od poprzedniczek.

Tytuł: Gniazdo
Autor: Rafał Dębski
Gatunek: fantastyka, science-fiction
Wydawnictwo: Jaguar
Data Premiery (PL): 26-02-2020
Język Oryginalny: Polski
ISBN: 9788376868677.

People obraz autorstwa drobotdean - www.freepik.com

Comments are Disabled